
Propolis je lepkavá pryskyřicová substance nahnědlé, zelené, pomerančové a nejednou i červené barvy. Včely ho sbírají do košíčků, které mají umístěné na zadních nohou. Sbírá se z puků některých stromů, především topolů, bříz, kaštanů, borovic, smrků a vrb. Starý lidový název propolisu je včelí kyt. Propolis slouží včelám k natírání vnitřních stěn úlu a utěsnění hnízd. Někdy i na obalení myší a jiných drobných živočichů, kteří vnikli do úlu a zůstali tam, usmrceni včelami. Propolisem včely zabraňují rozkladu takových vetřelců.
Biochemici a farmaceuti věnovali složení propolisu velkou pozornost a důkladně prozkoumali jeho složení. Analýza ukázala, že propolis obsahuje průměrně asi 14,5% prchavých substancí, 14% mechanických příměsí, 11% pylu, 17% včelího vosku, 6% vosku s vlastnostmi podobnými rostliným voskům, 10,5% tříslovin a 41,5% pryskyřice. Potvrzená v něm byla přítomnost železa a v závislosti na jeho původu i řada různých mikroelementů jako vápník, měď, bór, chrom, mangan, zinek, kobalt, křemík, hliník, vanad, stroncium, magnezium a jiné.
Při teplotě 15°C je tvrdý a drobivý, při teplotě 36°C měkký a plastický, při 60-70°C řídký a při 80-104°C se rozpouští.
Propolis je rozpustný v lihu 60-70%, v éteru a jiných organických rozpouštědlech. Ve vodě se rozpouští špatně.
Propolis je součástí různých antiseptických léčebných prostředků a působí hlavně proti bacilům červenky, břišního tyfu a jiným bakteriím.
Ve středověku se používal na balzamování tělesných pozůstatků.
V lidovém léčitelství je známým prostředkem, který zmírňuje bolesti a urychluje hojení ran.
Pro své anestetické, znecitlivující účinky se propolis používá úspěšně v zubním lékařství. Extrakt propolisu se používá na znecitlivění tvrdých tkaniv zubu, při léčbě mrtvé zubní dřeně a v celé řadě dalších případů. Shodně se tvrdí, že působí lépe než kokain a novokain.
Léčivé účinky propolisu
Výzkumy potvrdili, že propolis brzdí a působí antibakteriálně na rozvoj bakterií rodu Enterococcus a jiných mikrobů, ale ne rod Stafylococcus.
Propolis má nejsilnější antibiotické působení ze všech včelích produktů. Brzdí rozvoj mnohých druhů bakterií, ale i všech druhů plísní. Včely využívají dezinfekční vlastnosti propolisu na udržení čistoty a hygieny v úlech, které jsou často sterilnější než mnohé nemocnice.
Široký a intenzivní vědecký výzkum terapeutických možností propolisu se uskutečňuje už desítky let. Byly získány výborné výsledky s použitím propolisové masti při léčbě ekzémů, lišajů, vředů, taktéž s použitím tinktur a prášků při léčbě plísní, většího počtu virových onemocnění (např.chřipky) zánětů hrdla, nosních dutin, infekcí močových cest, nachlazení, bronchtid, zápalech žaludku a podobně. Další výzkumy potvrdili účinnost léčení ran propolisovou mastí, při jejím použití se nevyskytují žádné vedlejší účinky.
Propolis působí silně dezinfekčně, má stabilizační a regenerační účinky, jak bylo potvrzeno výzkumy v oblasti rentgenové terapie a při poškození pokožky po ozařování.
Působení propolisu bylo potvrzeno i v boji s bakteriemi. Využívá se při léčbě ran, jako antiseptické náplasti, při léčbě otoků a jiných defektů.
Propolis se v léčitelství používá vnitřně i zevně, v závislosti na nemoci. Na vnější použití jako mast a v případě plísní ve formě nálevu. Při vnitřním použití se žvýká 3xdenně po půl hodině, a to buď se žvýkačkou, s kůrkou chleba, nebo též s čistým včelím voskem s přídavkem medu.
Chuť má příjemně ostrou. Pro jednorázové použití nám vystačí propolisu na špičku nože. Vzhledem k možné přecitlivělosti není možné užívat propolis v neomezeném množství.
Propolisové preparáty a jejich použití
V jedné části lihu (96%) rozmícháme 1 část propolisu 1:1 a necháme v těsně uzavřené nádobě 1 týden, přičemž tento extrakt denně protřepáváme. Po týdnu roztok přefiltrujeme přes filtrační papír. Přefiltrovaný extrakt uchováváme v tmavé lahvičce.
20 kapek extraktu podávaného 3xdenně s čajovou lžičkou vody způsobuje už po 4 týdnech zlepšení nočního astmatického kašle, spojeného s poruchami spánku.
Plísně nohou natíráme neředěným extraktem. Po 6 týdnech plísně zmizí.
Sklenici medu zahřejeme ve vodní lázni do tekutého stavu a smícháme s 3,5dl čisté vody. Do takto připraveného roztoku přiléváme za stálého míchání připravený extrakt, až dosáhneme příjemnou chuť. Velká dávka extraktu činní likér nepříjemně ostrý. Výborně působí hlavně při zánětech žaludku.
Extrakt z propolisu léčí rány, zmírňuje bolesti, léčí otoky, pomáhá při zmenšování bolestí po poštípání včelou.
Extrakt připravený z 1/3 propolisu a 2/3 alkoholu léčí a zmírňuje bolesti ran, vředů a poštípání od včel. Působí též pročišťujícím a uklidňujícím účinkem při zánětech.
Extrakt připravený z 10 částí propolisu a 90 částí alkoholu se používá při virovém chřipkovém onemocnění.
Práškový propolis
Do pomletého propolisu přidáme pomletý pyl a smícháme s medem. Tato směs je výborná jako preventivní a terapeutický prostředek proti onemocněním dýchacích cest.
Semletým propolisem můžeme čistit i zubní protézy, čímž zvyšujeme jejich přilnavost k dásním. Směs léčí též paradentózu.
Pomletý propolis pomáhá při bolestech a zánětech hrdla, mandlí a též při skorbutu.
Propolisové masti
Mast s propolisem účinně léčí vředy a rány a je vhodná pro použití pro lidi i domácí zvířata.
Při přecitlivělosti na propolis nesmíme takové masti používat.
Výzkumy ukázali, že chemické složení propolisu a jeho léčebné vlastnosti účinně působí při léčbě mnoha onemocnění – žaludeční katar, zánět hrdla, revmatická onemocnění, rakovinová a virová nemocnění žaludku, vředy dvanácterníku, plísně, záněty ústní dutiny, migrény, kožní onemocnění, vysoký tlak.
Propolisová tinktura
Propolisová tinktura je lihový extrakt ze syrového propolisu. Při smíchání s vodním roztokem zbělá, protože většina látek není ve vodě rozpustná. Tím ale neztrácí hojivé účinky.
V lidové léčitelství se užívá lokálně nebo vnitřně, denně 1-3x 10-40 kapek 1 hodinu před jídlem, ve vlažné tekutině se pije po doušcích, je možné ji také nakapat na cukr nebo piškot.
Všechny záněty, které vyvolávají horečku – 3x denně 30 kapek.
Ženy v období přechodu – 1x denně 10 kapek.
Zápal prostaty – velmi účinný lék, 3xdenně 30 kapek.
Vysoký krevní tlak – hypertonie, 1x denně 30 kapek až do úplného vyléčení.
Angína, katar, zánět hrdla – 40 kapek smícháme s 200ml teplé vody, pijeme a vyplachujeme několikrát denně (pít nalačno).
Při otlacích a odřeninách – zvlhčíme vatu a přikládáme na bolestivá místa na noc. Přes den natíráme propolisovou mastí.
Žaludeční a dvanácterníkové vředy – nalačno pijeme 40 kapek zředěných ve 100ml teplého mléka.
Zánět pokožky – natíráme nemocná místa.
Poranění při holení – na 100ml teplé vody dáme 40-50 kapek a roztokem umýváme tvář a natíráme bolestivá místa.
Onemocnění TBC – 3x denně 30 kapek a 2x týdně inhalace (do 1l horké vody dáme 100 kapek).
Na vystřízlivění dáme opilému 100ml studené vody s 50 kapkami.
Plíseň na nohou – natíráme místa mezi prsty.
Bolesti žaludku – 50 kapek zředíme se 100ml teplé vody – bolesti rychle ustupují. Rovněž je výborným a účinným lékem při zácpě – pít 2x denně nalačno.
Bolesti zubů – vatu namočíme a přiložíme na bolestivý zub. Velmi účinný lék i na hnisající dásně.
Popáleniny 1.stupně – spálená místa natíráme několikrát denně, proti vzniku puchýřků.
Propolisová tinktura se osvědčila v mnoha případech i tehdy, když už žádný lék ani bylinky nepomáhali.
Je však třeba zdůraznit, že přes svoje široké použití propolis není všelékem a užívat by se měl, a to hlavně u závažných onemocnění, jen po konzultaci s lékařem.
Propolis byl mnohokrát úspěšně ověřen při léčbě plísňových onemocnění s výbornými výsledky. Propolis působí tišivě, mnohem silněji než kokain a novokain, vzhledem k tomu, že obsahuje éterické oleje, je účinný při různých zápalech, rychle hojí rány a regeneruje buňky.
Také je velmi účinný při revmatických onemocněních. Působí také antitoxicky, např.: ryba konzervovaná v propolisu vydrží mnohem déle než ryba mražená.
Zdravím lidem se doporučuje na zvýšení obranyschopnosti organismu. U nemocných lidí můžeme podávat propolis spolu s jinými léky. Můžeme ho používat při srdečních onemocněních, cévních chorobách, anémii, nemocích dýchacích cest, bolestech hrdla, plicních onemocněních, při problémech s trávícími orgány, při dezinfekci ústní dutiny, bolestech zubů, žaludečních onemocněních, při popáleninách, při ozařování, špatné látkové výměně a zánětu kloubů.
I když má propolis široké terapeutické využití, je třeba znovu zdůraznit, že není žádným univerzálním ani zázračným lékem.
Možnosti užívání propolisu
Propolis se užívá v lidovém léčitelství v různých podobách:
– v přírodním stavu – pokousat kuličku velikosti hrachu
– jako extrakt/tinktura s alkoholem
– jako mast s vazelínou nebo lanolinem
Propolis se užívá obvykle pod lékařskou kontrolou.
Děti užívají poloviční dávku.
Jestli při léčbě propolisem nevzniká náprava, musí se terapie přerušit alespoň na jeden týden.
Léčebné vlastnosti propolisu jsou rozsáhle – upravuje zrak, léčí zánět střev, regeneruje kostní tkanivo, působí bakteriocidně, předchází infekčním onemocněním, zmírňuje nervové vyčerpání a ovlivňuje dobře psychiku člověka, posiluje organismus, podporuje paměť, fyzickou i psychickou kondici. Účinně působí při onemocněních prostaty, povzbuzuje enzymatickou aktivitu jaterních buněk, léčí kožní popáleniny, psoriázu, ekzémy, astma, vředové onemocnění žaludku i dvanácterníku, rychle upravuje stav rekonvalescentů, léčí křečové žíly, povrchová poškození pokožky, proleženiny a též zápaly kostí, zlepšuje růst vlasů.
Propolisová terapie 60-80letých lidí trvá přibližně měsíc a příznivě ovlivňuje celkový stav organismu.
Několik domácích receptů
Propolisové mléko
Uvaříme litr čerstvého plnotučného mléka a do teplého vhodíme asi 50 – 100g pomletého propolisu a na mírném ohni povaříme ještě 10 minut. Dáváme pozor, aby se vařilo, ale nevykypělo. Mícháme čistou vařečkou (ne kovovou lžicí, propolis se při styku s kovem ničí) a následně mléko přefiltrujeme. Po vychladnutí odstraníme vrstvu vosku, která se utvoří na povrchu.
Takové mléko se jen tak lehce nepokazí díky tomu, že propolis ničí bakterie. Pije se několikrát denně po doušcích při různých druzích bronchitid(kuřáci), nachlazení a též při astmatu.
Taková terapie se doporučuje i při onemocnění prostaty, vředových onemocněních žaludku a dvanácterníku.
Přirozeně musíme nejdříve získat souhlas našeho lékaře.
Roztok na křečové žíly
Lihový roztok propolisu zředíme vodou na 0,1 – 0,01% do roztoku namočíme 5 vrstev gázy, lehce vymačkáme a přiložíme na nemocné místo – ovážeme obvazem.
Paradentóza
Dásně potíráme 3xdenně tamponem navlhčeným alkoholovým roztokem propolisu.
Rýma
Kousek propolisové masti dáme na malíček a lehce natíráme vnitřní část nozder.
Chřipka a angína
Dobře působí inhalovat nebo jednoduše silně vdechovat vůni propolisu.
Upozornění
Propolis chraňte před stykem s kovem.
Před použitím vyzkoušejte, zda na něj nejste alergičtí! Natřete si na předloktí z vnitřní strany ruky kousek pokožky propolisovou tinkturou nebo syrovým propolisem. Pokud do 24 hodin nedostanete vyrážky, můžete ho používat.
Při dlouhodobém užívání je nutné udělat si krátkou přestávku.