
Z chemického složení pylu vyplývá, že obsahuje bohatý a široký sortiment biologicky aktivních látek, díky kterým je vynikajícím výživným pokrmem a regulátorem činnosti vnitřních orgánů organismu.
Zabraňuje vzniku mnoha onemocnění, která vznikají následkem nedostatku živin v potravě. Kromě toho je proti jedem při vzniku různých kvasinek v organismu, působí antibakteriálně a vyrovnává vedlejší účinky působení antibiotik. Pyl má částečně podobné, i když mnohem mírnější účinky než propolis.
Můžeme tedy říci, že pyl a propolis mohou předcházet onemocněním vznikajícím z nesprávné životosprávy.
Mnoho problémů v našem organismu vzniká z nedostatku vitamínů v naší potravě, tedy v důsledku avitaminózy. Podle odborníků bývá tzv. “utajený hlad” následkem nedostatku ne jednoho, ale více vitamínů. I v tomto případě může být ochranou pro organismus člověka konzumování pylu jako přírodního koncentrátu vitamínů, svázaného se všemi jinými součástmi nacházejícími se v pylu. Proto pyl a propolis, díky všestrannému složení komplexně působících živin, mohou snadno regulovat činnost organismu, dokonce i při menších spotřebovaných množstvích. Podobně se můžeme vyjádřit i o vlivu makroelementů a mikroelementů. Jejich působení, tak jako u vitamínů, se navzájem doplňuje a působí současně s jinými látkami. Proto vitamíny a mikroelementy podávané spolu působí mnohem účinněji. Dochází ke komplexnímu synergickému působení těchto látek. A právě takový jen pozorujeme při podávání pylu. Pro úplnost třeba dodat i to, že pyl sbíraný z květů prsty se jevil jako méně hodnotný než pyl sbíraný včelami.
Co obsahuje pyl
3-14% mastných kyselin ( linolová, linolénová, arachidonová)
15-35% uhlohydráty, vitaminy, substance s antibiotickým účinkem, růstové hormony
2-7% minerální látky se stopami mikroelementů (železo, měď. draslík, sodík, magnézium, vápník a křemík)
5-7xvíce více aminokkyselin než hovězí maso, vajíčka a sýry
Vitamíny – B1, B2, B6, B5, PP, B3, C, karoten, A, H, E, rutin, kyselina foliováa tetrahydrofoliová.
Co z toho vyplývá?
Znamená to, že konzumace 60g pylu denně může plně uspokojit potřebu vitamínů vašeho organismu. Vzhledem na to, že i další námi konzumované produkty obsahují vitamíny, stačí denně užívat asi 15-30 g pylu.
Léčivé účinky pylu
Pyl má mimo jiné i antibiotické účinky. Pyl příznivě působí na mikroby, bakterie a fermenty ve střevech. Obrazně by se dalo říci, že je střevním policistou. Pyl však nepůsobí proti houbám. Švédské výzkumy prokázali účinné působení pylu při onemocněních prostaty. Pomáhá při střevních problémech a na jedné straně léčí neustupující zácpu, na druhé straně působí proti průjmu. Díky svému antibiotickému působení reguluje činnost střev. Tlumí a ničí růst škodlivých mikrobů a pomáhá množení dobrých saprofytických.
Pyl dobře ovlivňuje psychiku, uklidňuje nervy a snižuje stavy vzrušení. Jeho konzument se stává milým člověkem, chápajícím své okolí. Podávání pylu při neurózách vyvolává druh euforie, pocit zdraví a spokojenosti. Zlepšuje dynamiku ducha, podnikavost a optimismu, tak velmi potřebný jestliže se chce v životě něco dosáhnout. Pyl zvyšuje chuť do jídla, proto se jeho užívání doporučuje nemocným, rekonvalescentům, lidem pochybovačným, ale i trpícím.
Stimuluje funkci žaludku. Lidé s váhovým deficitem získají rychle svoji váhu a osoby s nadváhou ji ztrácejí. U diabetiků snižuje hladinu cukru v krvi. Pyl je i vynikajícím posilujícím prostředkem, a proto se úspěšně používá při stavech vyčerpání a únavy, rovněž při oslabení organismu a stařeckých problémech. Zachyceno je i mnoho případů zlepšení zraku, což se připisuje vitamínu A a riboflavinu. Předchází vypadávání vlasů, zlepšuje jejich vzhled, ale i růst. Působí při onemocněních centrální nervové soustavy. Podporuje prokrvení mozku a zlepšuje schopnost myšlení. Léčí onemocnění slabých dětí, přičemž u anemických způsobuje nárůst počtu červených krvinek od 25-30% a hemoglobinu o 15%. Pyl se s úspěchem používá při onemocněních jater, žlučníku, srdce, trávící soustavy, poruchách látkové výměny, v klimakterii, atrofii a nadměrné lámavosti nehtů.
Užívání pylu
Pyl se užívá v čerstvém nebo sušeném stavu, mletý, zpráškovaný, smíchaný s medem, marmeládou, tvarohem, máslem, margarínem, rozpuštěný v mléku, v ovocných šťávách a též v kaši z ovesných vloček.
Nejhodnotnější je však čerstvý pyl. Plesnivý pyl se nesmí užívat v žádném případě, protože plísně mohou obsahovat vysoce toxické látky.
V domácích podmínkách se užívá pyl obvykle v suchém stavu nebo s medem. Směs čerstvého pylu s medem, vzhledem k obsahu vody, se hodí výlučně na rychlou spotřebu. Delší přechování této směsi může vést k její fermentaci. Tuto směs je proto lepší uchovávat v ledničce. Když aplikujeme pylovou terapii, je třeba pyl užívat denně v průběhu jednoho měsíce. Dvě plné lžičky pylu denně mají vliv na celkové zlepšení zdravotního stavu.
Dávkování
První týden 15g denně ráno nalačno.
Druhý a třetí týden 30g denně, 15g půl hodiny před snídaní a 15g před večeří.
Ve čtvrtém týdnu jak v prvním. Navíc každý den ráno na snídani 1/2 až 1 krajíc chleba namazaného směsí medu s pylem. Stačí 8g pylu denně.
1 plná lžička pylu váží asi 4g, 1 plná polévková lžíce váží 15-20g.
Pyl užívaný v nevelkém množství s medem představuje dobrý výživný prostředek, který ovlivňuje celkový pocit zdraví a zvýšení tělesné hmotnosti. Podle dlouhodobých lékařských výzkumů konzumace směsi medu a pylu výborně působí při anémii, onemocněních nervové soustavy, celkové tělesné i psychické únavě, životním znechucení, prostě dodává nové síly do života.
3x denně 1 lžička pylu smíchaná s medem je nejvhodnější dávka.
Lidé citlivý na žaludek výborně snášejí pyl rozpuštěný v mléce.
Pyl pomáhá i při střevních problémech, oslabení, nervovém vyčerpání, zlepšuje prokrvení mozku, posiluje zrak, schopnost myslit, posiluje slabé, anemické děti, napomáhá při růstu a při poruchách krevního oběhu, léčí organické poruchy.
Pro děti do 3let stačí 7g denně, 3-5let 12g denně a 12-16let 16g denně.
Nejlepší je pyl užívat v podobě směsi smíchané s medem. Jedna lžička takové směsi rozpuštěná v 1/2 sklenici teplé vody přijatá nalačno posiluje organismus. Působí to lépe než 3x tak velká dávka podávaná těsně před jídlem.
Před zahájením užívání pylu se doporučuje poradit se se svým lékařem.
Léčebné použití pylu
Účinek užívaného pylu na člověka bývá nejednou udivující. Síla jeho působení spočívá především v komplexním synergickém působení jeho jednotlivých složek.
Pyl a chuť
Po několik dnech užívání pylu se, s nemnohýmivýjimakmi, upravuje chuť do jídla. Pravděpodobně je to spojeno s působením složek obsažených v pylu, které ovlivňují celou výměnu, tedy stimulují funkci organismu.
Pyl a zvýšení tělesné hmotnosti
Pyl obsahuje všechny posilující složky. Při užívání pylu přibývají i ty osoby, kterým jiné prostředky nepomohly.
Pyl a hubnutí
Pyl je třeba doporučit všem ženám, které touží udržet si nebo získat zpět pěknou postavu. Místo zříkání se všeho, užívání podezřelých léků, dodržování přísných diet, které mohou přivést odtučňující osoby jen do nepříjemností, je lepší užívat bez vedlejších účinků pyl, který navrací zdraví, pohyblivost a dobrou náladu.
Někteří lidé rádi drží ze zdravotních důvodů jedno nebo vícedenní ovocné, mléčné nebo hroznové diety. V takových případech je stejně možné dodržovat pylovou dietu. Je praktičtější a lepší než jiné, protože pyl dodává všechny prvky potřebné pro lidský organismus.
Pyl při žaludečních těžkostech
Užívání pylu léčí bezbolestně silnou zácpu a přináší zlepšení při některých druzích dlouhodobých průjmů, při střevních onemocněních, bakcylióze – coli a jiných infekcích, které vznikly na základě nadměrného přemnožení patogenních mikrobů nebo flóry v trávícím traktu. Pyl přitom plní funkci pořádkové stráže v organismu a účinkuje i v těch případech, kdy selhaly jiné způsoby léčení.
Pyl jako antibiotikum
V pylu bylo objeveno antibiotikum, tedy prvek se schopností brzdit růst a rozvoj některých mikrobů (např. salmonely), které josu těžko zničitelné a způsobují mnohá onemocnění. Díky obsahu antibiotik sehrává pyl v trávícím traktu roli regulátora a plní úlohu ničitele nebo zdržovatele působení choroboplodných bakterií.
Pyl a celkový stav organismu
Pod celkovým stavem rozumíme stav jednotlivých orgánů a jejich vzájemných funkcí. Pyl působí jako posilující prostředek, který rychle navrací síly a psychickou a fyzickou rovnováhu u rekonvalescentů. Pyl upravuje náladu, zvyšuje duševní svěžest i iniciativu, Upravuje se celková kondice rekonvalescenta.
Pyl a duševně pracující
Pyl nejen zvyšuje fyzické síly a rychle postaví na nohy rekonvalescenty, ale výborně působí i na lidi duševně pracující. Pyl ve značné míře napomáhá získat jasnou mysl. Mozek člověka jako by omládl a je schopný vydržet úspěsně i takové zatížení, jaké nevydrží ani po konzumaci kávy. Avšak pyl není dopingem. Působení pylu se nedá srovnávat se vzpruzujícím účinkem alkoholu, tabáku nebo kávy, které vybudí u člověka jen dočasný stav vzrušení a povzbuzení. Pyl působí pomalu, v některých případech ne velmi efektivně, ale konečné výsledky jsou jisté a stálé. Pyl ve srovnání s produkty, které jsou základními složkami naší výživy, je několikanásobně bohatším koncentrátem aminokyselin. Proto je jeho příznivý vliv na práci mozkových buněk plně pochopitelný.
Pyl a poruchy mozkové činnosti
Víme, že pyl a především pyl pohankový, obsahuje mnoho rutinu, který pozitivně působí na mozkové buňky a na krevní oběh a též posiluje cévní systém, a to hlavně ten nejjemnější, kapilární.
Pyl a tělesný vzrůst
V pylu byl objeven i růstový faktor. Působení tohoto faktoru bylo experimentálně zkoumáno na lidech a bylo dokázáno, že pozitivně působí nejen na tělesný vzrůst, ale i na celou řadu dalších zdravotních ukazatelů – reguluje funkci trávícího traktu, rychleji zvyšuje hodnoty hemoglobinu u dětí trpících anémií, posiluje lidský organismus při různých onemocněních, která doprovází ztráta tělesné hmotnosti a sil, uklidňuje bez vedlejších účinků.
Užívání pylu je možné doporučit i dětem s růstovými problémy.
Pyl a anemické děti
Výzkum o blasti léčení slabých, chudokrevných dětí pylem byl uskutečněn v sanatoriu v blízkosti Paříže. Děti užívaly pyl měsíc, nejvíce dva. Byl potvrzen nárůst červených krvinek od 25 do 30% a zvýšení krevního hemoglobinu průměrně asi o 15%. To znamená, že pyl svými příznivými účinky značně převyšuje běžné produkty výživy. Pyl je proto vhodné používat jako doplňkový prostředek při léčbě dětské anémie.
Pyl a onemocnění prostaty
Švédské výzkumy potvrdili příznivé působení pylu na onemocnění prostaty. Doporučuje se pravidelně užívat pyl. Vzhledem k tomu, že přerušení konzumace pylu může obnovit onemocnění, je potřebné znovu obnovit jeho příjem. Potvrdilo se, že v pylu se nacházejí všechny složky obilných klíčků, které jsou velmi bohaté na proteiny, glycidy, vitamíny a minerální látky. Jestli doplníme denní porci chleba o kávovou lžičku pylu, i s úroky si vrátíme potřebnou výživovou rovnováhu a můžeme spokojeně jíst bílé pečivo bez obav, že ochudíme náš organismus o cenné látky.
Pyl a stáří
Bohatý komplex přírodních látek, nejen vitamínů a minerálů a stopových prvků, ale i enzymů, rostlinných hormonů, éterických olejů apod. působí u starších osob velmi příznivě. U osob třetího věku je pozitivní působení pylu rychlejší než u mladých lidí. Síla a energie se navrátí v průběhu několika týdnů. Pylové preparáty proto patří do základního terapeutického arzenálu gerontologů na celém světě.
Pyl a zrak
Příznivé působení karotenu a riboflavinu, které se nacházejí v pylu na zrak je odborníky všeobecně uznáváno a signalizované byly mnohé případy nápravy zraku, některé dokonce ukázkové. Pozitivní působení bylo zjištěno nejen při avitaminózách, šerosleposti, chronických zápalech, ale i při stařeckých změnách a některých zákalech.
Pyl a vlasy
V pylu se nacházejí mnohé aminokyseliny a vitamíny, které příznivě působí i na regeneraci vlasů. Podtrhnout musíme především přítomnost cistinu, jehož obsah ve vlasech je okolo 1%. Lékařsky je potvrzeno, že cistin posiluje ovlasení a zastavuje vypadávání vlasů. Není tedy divu, že podávání pylu působí pozitivně i na růst vlasů. Vlasy přestanou vypadávat a někdy dokonce houstnou.
Pyl v kosmetice
Několik velkých firem používá výtažky z pylu do krémů. Uvedem proto jeden z osvědčených domácích receptů na vynikající pleťovou masku – Velmi jemně semeleme 1 lžičku pylu a důkladně ji rozmícháme s čerstvým žloutkem. Tuto směs ihned natřeme na tvář a šíji, lehce masírujeme, necháme působit alespoň 1/2hodiny. Po několika takových aplikacích jsou výsledky velmi působivé. Musíme dodat, že tuto masku můžeme vymíchat v mixéru s polovičkou lžičky medu, čímž ještě zvýšíme efekt.
Pyl a sport
V odborných kruzích bylo referováno, že užívání květního pylu zvětšuje fyzickou sílu člověka, zvětšuje výdrž při tréninkovém zatížení, pomáhá zkrátit čas léčení při kontuzích, nedochází k onemocnění na chřipku, spánek se prohlubuje, takže se budíme odpočinutější, uvolněnější, snáze se koncentrujeme, déle můžeme pracovat, zvětšuje se tréninková zátěž a stresy mizí.
Výzkumy provedené na 7 univerzitách potvrzují skutečně vynikající působení pylových preparátů na normalizaci a stabilizaci krevního tlaku, upravují činnosti jater, působí při poruchách chuti, bolestech hlavy a podobně.